Komunikaty
- OBRONA DOKTORSKA MARII UJWARY
11 października 2024 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Marii Ujwary. Temat rozprawy brzmiał: „Stanisław Krauze (1902-1977) i jego wpływ na kulturę żywności i żywienia w Polsce w XXw.”. Dysertacja została napisana pod kierunkiem promotora dr. hab. Janusza Smołuchy, prof. UIK oraz promotora pomocniczego dr. Krzysztofa Dudy.
- TISCHNEROWSKI KAMPUS MŁODYCH
Pracownik naszego Instytutu, dr Przemysław Bukowski SCJ, podjął się organizacji 1. Tischnerowskiego Kampusu Młodych (mlodytischner.pl), który odbył się w Odporyszowie k. Dąbrowy Tarnowskiej w dniach 11-13 września, pod hasłem „W każdym człowieku drzemie coś z geniusza” (Józef Tischner). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie SIEMACHA, Fundację DEMOS oraz Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, którego dr Bukowski jest członkiem Zarządu. Patronat honorowy nad Kampusem objęły Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nasza Uczelnia. Wydarzenie wsparło wielu sponsorów i partnerów, a uczestniczyła w nim młodzież ze szkół średnich noszących imię ks. Józefa Tischnera oraz innych szkół, które wyraziły zainteresowanie (w kulminacyjnych momentach ponad 600 osób), w tym uczniowie z Ukrainy. W gronie panelistów znalazło się dwóch pracowników UIK oraz wielu zaproszonych gości, m.in.: Kazimierz Tischner, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, s. Anna Bałchan, Robert Makłowicz, Jerzy Dudek, Jerzy Owsiak, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz. Kampus zyskał medialny rozgłos m.in. dzięki stacji RMF MAXX (https://www.rmfmaxx.pl/polecamy/Tischnerowski-Kampus-Mlodych-Wizja-Trzech-Potencjal-Setek,80863.html), TVP Info, TVP Kraków (https://krakow.tvp.pl/82248981/tischnerowski-kampus-mlodych) oraz prasie. Było to niewątpliwie doskonałe narzędzie do dotarcia do potencjalnych studentów.
-
MARIA UJWARY W PAN
10 września mgr Maria Ujwary wygłosiła referat „Prof. Stanisław Krauze (1902-1977) – twórca polskiej szkoły bromatologicznej i jego wpływ na kulturę żywności i żywienia w Polsce”. Miało to miejsce podczas Seminarium Pracowni Historii Nauk Przyrodniczych i Medycznych w Instytucie Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN w Warszawie.
- SPEKTAKL W BAZYLICE
- INTEGRACJA STUDENTÓW I ROKU TURYSTYKI I REKREACJI
W maju 2024 roku studenci naszego Instytutu z I roku kierunku turystyka i rekreacja uczestniczyli w spływie kajakowym z Czernichowa do Krakowa oraz wspólnym wyjściu z Kowańca na szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.). Wyjazdy miały na celu integrację rocznika, odbywały się także w ramach zajęć terenowych.
- KONFERENCJA NA UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM
Mgr Maria Ujwary z Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa UIK wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej na Uniwersytecie Rzeszowskim, która odbywała się w dniach 24-26 maja 2024 r. W ramach tej konferencji wygłosiła ona referat pt. „Jemioła - nieproszony gość? O jemiole w kulturze i medycynie”.
- WYJAZD NAUKOWY DO RZYMU
W dniach 6-10 maja 2024 r. dr Anna Grzywa przebywała na wyjeździe naukowym w ramach programu Erasmus+ na rzymskiej uczelni Università Roma Tre. Jest to stosunkowo młody uniwersytet, powstały w 1992 roku, który bardzo szybko się rozwinął (aktualnie posiada 13 wydziałów), osiągając przy tym wysoki poziom nauczania.
W ramach tygodnia wymiany dr Grzywa uczestniczyła w szkoleniach, zajęciach, konferencji oraz prowadziła wykłady w języku włoskim dla studentów kursu Letteratura Cristiana Antica. Był to także czas na poznawanie działalności Roma Tre, rozmowy ze studentami, a także zapoznanie ich z historią i funkcjonowaniem Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Była to również okazja do zaproszenia włoskich studentów do odwiedzenia Ignatianum. Ważnym punktem wyjazdu stała się wymiana doświadczeń, zarówno dydaktycznych jaki naukowych, z profesorami zajmującymi się badawczo podobnym obszarem naukowym, co będzie kontynuowane w dalszej współpracy.
- WYJAZD NAUKOWY DO MEDIOLANU
- "DZIENNIKARSTWO W DOBIE TIKTOKA, INSTAGRAMA I X"
-
WYSTAWA KOŁA NAUKOWEGO TURYSTYKA Z KULTURĄ
Po Krakowie, Szydłowcu, Łomży, Białymstoku, Siemiatyczach, wystawa przygotowana przez Koło Naukowe Turystyka z Kulturą UIK gościła w dniach 1-29 luty 2024 r. na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.
- DZIEŃ OTWARTY
- KONFERENCJA O BIOGRAFISTYCE W ŁODZI
Pracownicy naszego Instytutu wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Biografistyka w perspektywie antropologicznej”, która odbyła się w dniach 7-8 marca 2024 roku w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Wykład „Życie i dzieło Tomasza Ignacego Szpota Dunina SJ (1644-1713) oraz jego wkład w etnografię nowożytnych Chin” wygłosił wspólnie z dr. Łukaszem Burkiewiczem z UIK dr Andrzej Wadas. Z kolei mgr Maria Ujwary zaprezentowała temat „Prof. Stanisław Krauze (1902-1977) - twórca polskiej szkoły bromatologicznej i jego wpływ na kulturę żywności i żywienia w Polsce”.
- STUDENCI KULTUROZNAWSTWA W TEATRZE BAGATELA
W ramach współpracy naszej Uczelni z Teatrem Bagatela w Krakowie oraz poznawania krakowskich instytucji kultury dla studentów kulturoznawstwa 2 i 3 roku studiów licencjackich została zorganizowana tzw. Premiera studencka, która odbyła się 1 marca. W ramach tego wydarzenia jego uczestnicy obejrzeli w Bagateli spektakl „Zimne ognie” w reż. Macieja Sajura oraz wzięli udział w spotkaniu z wykonawcami i twórcami, które poprowadziła dr hab. Olga Katafiasz. Organizacji tego eventu ze strony Uczelni podjęła się Sekcja ds. Promocji i e-Informacji przy Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa z pomocą Biura Promocji.
- WYKŁADY DLA LICEUM MONTESSORI
- O TURYSTYCE W AUSTRALII
- MEDALE "ZASŁUŻONY DLA NAUKI POLSKIEJ SAPIENTIA ET VERITAS"
W pierwszych dniach grudnia 2023 roku odznaczeni zostali złotymi medalami Ministra Edukacji i Nauki „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. UIK – Rektor UIK oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor kadencji 2014-2022. Natomiast brązowy medal otrzymał pracownik naszego Instytutu dr Krzysztof Duda.
- DYSKUSJE NA YOUTUBE UIK
W ramach Centrum Etyki Chrześcijańskiej na Wydziale Filozoficznym UIK, kierowanym przez dr Magdalenę Kozak, pracownik naszego Instytutu dr Przemysław Bukowski SCJ zorganizował oraz prowadził w 2023 roku pięć dyskusji online z cyklu „Co Ciebie obchodzi? Czyli etyka codzienna”. W ramach tych spotkań odbyły się następujące wydarzenia: „Czym jest wartościowe dziennikarstwo?” (25.04.), "To tylko gra?” (30.05.), „Kto naprawdę kocha Polskę?” (20.06.), "Uchodźcy - dalecy czy bliscy?" (15.11.) oraz „Czy influencerzy uśmiercili autorytety?” (05.12.). Na kolejny rok kalendarzowy zaplanowana jest kontynuacja tych spotkań.
- MATURZYŚCI Z KIELC W MURACH NASZEJ ALMA MATER
15 grudnia 2023 r. nasza Uczelnia gościła maturzystów z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki. Trzydziestoosobowa grupa licealistów wraz ze swymi opiekunami - Panią Anną Pietrzyk, Panią Heleną Kępą oraz ks. Arturem Płazińskim - uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Biuro Promocji UIK, przy współudziale Sekcji ds. Promocji i e-Informacji, działającej przy Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa UIK.
- KONFERENCJA NAUKOWA "FENOMEN SNU"
7-8 grudnia 2023 roku pracownik naszego Instytutu dr Marek Skrukwa uczestniczył w konferencji naukowej "Fenomen snu", organizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Badań im. Edyty Stein Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Snem. Podczas konferencji dr Skrukwa wykonał program artystyczny, zaplanowany na inaugurację obchodów 20-lecia Centrum Badań im. Edyty Stein UAM w postaci recitalu złożonego z utworów J. S. Bacha, który poprzedził wykładem: „Jego czysty świat pociągał mnie ku wnętrzu”. Percepcja muzyki J. S. Bacha w myśli św. Edyty Stein". W kolejnym dniu konferencji wygłosił on referat pt.: "Fenomen snu w tragedii lirycznej „Atys” J. B. Lully’ego".
- WYKŁAD O PIERWSZYM POLAKU, KTÓRY OPŁYNĄŁ ŚWIAT W CELACH NAUKOWYCH
29 listopada 2023 roku na UIK miał miejsce wykład pracownika naszego Instytutu dr. Dariusza Zdziecha na temat Pawła E. Strzeleckiego (zm. 1873), polskiego podróżnika i badacza, który w celach naukowych jako pierwszy Polak opłynął świat. W wykładzie uczestniczyło 85 uczniów X LO w Krakowie. Ponadto dr Zdziech czynnie uczestniczył w panelu zorganizowanym 5 grudnia w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego po wykładzie prof. Aleksandra Posern-Zielińskiego pt. „Wybitni polscy badacze odległych krajów w XIX w. i ich dokonania w ocenie dzisiejszej”. Spotkanie to zostało zorganizowane przez prof. Mariusza Ziółkowskiego, dyrektora Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz prezesa The Explorers Club Polska.
- POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW WYDZIAŁU FILOZOFICZNEGO
- WYJAZD BADAWCZY DR. HAB. JANUSZA SMOŁUCHY, PROF. UIK
W dniach 6 i 7 listopada 2023 roku członkowie zespołu badającego rękopis Tomasza Szpota Dunina SJ "Historiae Sinarum Imperii" w ramach projektu "Chiny i ich sąsiedzi w dziele "Historia Sinarum" polskiego jezuity Tomasza Szpota Dunina (1644-1713)" przebywali na wyjeździe badawczym w Instytucie Monumenta Serica w St. Augustin w Niemczech. W skład tego zespołu wchodził pracownik naszego Instytutu dr fab. Janusz Smołucha, prof. UIK (wraz z prof. Gościwitem Malinowskim oraz dr. Łukaszem Burkiewiczem). Instytut Monumenta Serica zajmuje się badaniami nad materialną i duchową kulturą Chin, Mongolii i Tybetu. Pobyt badawczy w tym instytucie przyniósł wiele cennych ustaleń, które wpłyną na interpretację badanych treści rękopisu Tomasza Szpota Dunina SJ.
- DZIEŃ ADAPTACYJNY